Supermicro SuperServer Barebone Components SYS-1017A-MP
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
03
quantity
Product details
Category
Super micro Super Server SYS-1017A-MP Intel Atom N2800 60W Mini-ITX Server Barebone System (Black)
  • Motherboard: Super X9SCAA
  • Memory: 2x 204pin DDR3-1333/1066 SODIMM Slots, Single Channel, Non-ECC, Max Capacity of 4GB
  • Slots: 1x Mini PCI-Express Slot
  • SATA: 2x SATA2 Ports
  • Drive Bays: 1x 2.5" Internal HDD Tray
  • Form Factor: Mini-ITX
UPC 584485156969 672042133345
Brand Supermicro
Color Black
RAM Type Unknown
Model Name SYS 1017A MP
Model Year 2013
Item Weight 2.5 Pounds
Screen Size 2.5 Inches
Manufacturer Supermicro
Model Number SYS-1017A-MP
BuiltIn Media Barebone
Item Dimensions 7.7 x 7.7 x 1.8 inches
Processor Brand Intel
Processor Count 1
Total Usb Ports 4
Video Processor Intel
Operating System Linux, Windows 7
Processor Series Intel Atom
Specification Met No
Hardware Interface DisplayPort, HDMI, Mini PCI, USB 2.0, USB 3.0, VGA
Memory Clock Speed 2133 MHz